កម្មវិធីអប់រំឌីជីថល (DEP)
អង្គការ ខេប បានធ្វើការតស៊ូមតិយ៉ាងទូលំទូលាយដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការសម្រាប់ជំនាញឌីជីថលក្នុងចំណោមយុវជនកម្ពុជា។ នៅឆ្នាំ ២០២៤ ការតស៊ូមតិនេះបាននាំទៅដល់ការដាក់ចេញនូវគម្រោងចំនួន ៥ ដែលមានទំហំ និងរយៈពេលខុសៗគ្នា។ ទោះបីជាគម្រោងជាច្រើនមានលក្ខណៈរយៈពេលខ្លីក៏ដោយ ពួកវាបានបន្សល់ទុកនូវឯកសារសំខាន់ៗ និងចំណុចសំខាន់ៗនៃកម្មវិធី ដែលនឹងជួយសម្រួលដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនាពេលអនាគត ដើម្បីជួយកម្ពុជាសម្រេចបាននូវយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលឥឡូវនេះរួមបញ្ចូលការផ្តោតសំខាន់លើការរៀនសូត្រឌីជីថល។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ KAPE និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួនបានវិនិយោគទឹកប្រាក់ចំនួន ៥៩២,២៩៧ ដុល្លារក្នុងការលើកកម្ពស់ជំនាញឌីជីថល។
I. គម្រោងជំនាញឌីជីថលអាស៊ាន (ADLP)
ADLP: សុវត្ថិភាពលើអ៊ីនធឺណិតឥឡូវនេះជាក្តីបារម្ភជាសកលដ៏ធំមួយ ខណៈដែលមនុស្សកាន់តែច្រើនឡើងចូលប្រើអ៊ីនធឺណិត ជាពិសេសក្នុងចំណោមយុវជន។ គម្រោង ADLP ត្រូវបានផ្តល់មូលនិធិដោយមូលនិធិអាស៊ាន និង Google ហើយកំពុងត្រូវបានអនុវត្តនៅក្នុងប្រទេសអាស៊ានទាំង ១០ រួមទាំងកម្ពុជា។ ទំហំសរុបនៃជំនួយគឺ ២៦,០០០ ដុល្លារ។ គម្រោងនេះជាឧទាហរណ៍នៃការផ្លាស់ប្តូររបស់ KAPE ទៅរកការផ្តល់មូលនិធិពីសាជីវកម្ម ដើម្បីបង្កើតធនធានសម្រាប់កម្មវិធីរបស់ខ្លួន។ KAPE គឺជាដៃគូដែលត្រូវបានជ្រើសរើសដោយមូលនិធិអាស៊ានដើម្បីអនុវត្តគម្រោងក្នុងតំបន់នេះនៅកម្ពុជា។ គម្រោងនេះបានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលចំនួន ៧០ នាក់ ដើម្បីផ្តល់កញ្ចប់ម៉ូឌុលដែលលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពលើអ៊ីនធឺណិតដល់ប្រជាជនកម្ពុជារាប់ពាន់នាក់ និងបានធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវដ៏សំខាន់មួយដែលកត់ត្រាអំពី "គម្លាតឌីជីថល" នៅកម្ពុជា។ KAPE បានបង្ហាញរបាយការណ៍ស្រាវជ្រាវដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងសម្រាប់កម្ពុជានៅឯសន្និសីទក្នុងតំបន់នៅទីក្រុងបាងកក ដែលរៀបចំដោយ Google និងមូលនិធិអាស៊ាន។
II. កម្មវិធីបង្កើនល្បឿនជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ការមើលឃើញ (DViTSA)
បច្ចេកវិទ្យាហ្គេមគឺជាវិស័យរងដែលកំពុងរីកចម្រើនលឿនបំផុតនៅក្នុងឧស្សាហកម្មបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ប៉ុន្តែមានស្ថាប័នបណ្តុះបណ្តាល ឬស្ថាប័នឧត្តមសិក្សាតិចតួចណាស់ដែលបានបញ្ចូលមុខវិជ្ជាដែលផ្តោតលើការផ្តល់ជំនាញជាក់ស្តែងដល់យុវជនកម្ពុជានៅក្នុងវិស័យរងដ៏សំខាន់នេះ។ ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការនេះ KAPE បានបង្កើតគម្រោង DViTSA ដោយមានការគាំទ្រពី LED។ កម្មវិធីបង្កើនល្បឿនជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ការមើលឃើញ (DViTSA) គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមជំនាញថ្មីមួយដែលធ្វើឡើងក្រោមការគាំទ្រនៃកំណែទម្រង់សាលាជំនាន់ថ្មី (NGS) របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា (MoEYS)។ DViTSA គឺជាឧទាហរណ៍នៃការច្នៃប្រឌិត NGS ដែលស្វែងរកការដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីរៀនសូត្រជាក់ស្តែងផ្តោតលើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ការមើលឃើញ (ឧ. ហ្គេម) ក្នុងបរិបទជាក់ស្តែង។ កម្មវិធីនេះបានសាកល្បងកម្មវិធីសិក្សាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ការមើលឃើញដ៏ពិសេសមួយ ដែលអាចប្រើប្រាស់ក្នុងបរិបទសាលាមធ្យមសិក្សា។ វិធីសាស្ត្រនេះមិនធម្មតាទេ ព្រោះកម្មវិធីបែបនេះជាធម្មតាត្រូវបានអភិវឌ្ឍ និងអនុវត្តនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា។ វាត្រូវបានគេជឿថា ការរៀបចំការច្នៃប្រឌិតអប់រំនេះតាមរបៀបនេះនឹងជួយកម្ពុជាឱ្យបង្កើនល្បឿនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួនក្នុងការរៀបចំយុវជនកម្ពុជាសម្រាប់បដិវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យាហ្គេមដែលកំពុងវាយលុកពិភពលោក។
III. គម្រោងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការអប់រំឌីជីថលសម្រាប់អ្នកសិក្សាទាំងអស់ (IDEAL)
IDEAL: គម្រោងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការអប់រំឌីជីថលសម្រាប់អ្នកសិក្សាទាំងអស់ គឺជាគម្រោងរយៈពេល ៣ ឆ្នាំ ដែលគាំទ្រជំនាញឌីជីថលទាំងនៅកម្រិតបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សា។ គម្រោងនេះត្រូវបានគាំទ្រដោយ Child Fund Korea និងមានគោលបំណងវិនិយោគទឹកប្រាក់ ១ លានដុល្លារលើមន្ទីរពិសោធន៍បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននៅសាលារៀន បណ្ណាល័យសតវត្សរ៍ទី ២១ និងបន្ទប់រៀនដែលមានខ្សែបណ្តាញ ដែលនឹងអាចលើកកម្ពស់កម្រិតខ្ពស់នៃការអប់រំឌីជីថល។ គម្រោងនេះផ្តល់ការគាំទ្រដោយផ្ទាល់ដល់សាលាមធ្យមសិក្សាចំនួន ៧ និងសាលាបឋមសិក្សាចំនួន ៥ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តកណ្តាល។ វានឹងផ្តល់ការចូលទៅកាន់វេទិកាឌីជីថលអន្តរជាតិដែលលើកកម្ពស់ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ព្រមទាំងវគ្គសិក្សាបញ្ជាក់សមត្ថភាពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានដែលទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ។ គម្រោងនេះកំពុងធ្វើការជាមួយដៃគូឌីជីថលដែលទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិមកពីចក្រភពអង់គ្លេស (Everybody Counts – គណិតវិទ្យា) និងសហរដ្ឋអាមេរិក (Pearson – វិញ្ញាបនបត្របច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន)។
IV. កម្មវិធីជំនាញឌីជីថលខ្មែរ (KDLP)
KDLP: នៅឆ្នាំ ២០២៣ KAPE បានចាប់ដៃគូជាមួយ Meta ដើម្បីធ្វើឱ្យកម្មវិធីសិក្សាឌីជីថលដែលទទួលស្គាល់ជាសកលដែលបង្កើតដោយ Meta សមស្របនឹងភាសាខ្មែរ។ កម្មវិធីសិក្សានេះត្រូវបានគេស្គាល់ថាជា WeThinkDigital។ តម្លៃសរុបនៃជំនួយដែលទទួលបានគឺ ៦០,០ៀ ដុល្លារ។ ឯកសារកម្មវិធីសិក្សាដែលបានអភិវឌ្ឍក្រោម KDLP ត្រូវបានសាកល្បងនៅក្នុងសាលាជំនាន់ថ្មីចំនួន ៦ នៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា ហើយត្រូវបានកែសម្រួលដោយផ្អែកលើលទ្ធផលនៃការសាកល្បង។ ការធ្វើឱ្យកម្មវិធីសិក្សានេះសមស្របនឹងភាសាខ្មែរគឺជាចំណុចសំខាន់មួយដែលនឹងនាំទៅដល់ការមានក្របខណ្ឌកម្មវិធីសិក្សាដ៏សំខាន់មួយដែលអាចប្រើប្រាស់នៅក្នុងសាលារដ្ឋទាំងអស់ដោយមិនគិតថ្លៃ។ ឯកសារកម្មវិធីសិក្សាចុងក្រោយត្រូវបានបញ្ចប់នៅឆ្នាំ ២០២៤។ ដំណើរការធ្វើឱ្យសមស្របនេះត្រូវបានធ្វើឡើងដោយមានការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលឥឡូវនេះបានទទួលយកកម្មវិធីសិក្សានេះជាផ្លូវការសម្រាប់ប្រើប្រាស់ជាទូទៅនៅក្នុងសាលារៀនកម្ពុជា។
V. ជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ព័ត៌មាន និងឌីជីថល (MIDL)
MIDL: គម្រោងជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ព័ត៌មាន និងឌីជីថល (MIDL) ផ្តល់ឱ្យអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល អង្គការសង្គមស៊ីវិល ព្រមទាំងអង្គការរបស់ជនពិការ (OPEs) នូវសមត្ថភាពមួយឈុតដែលទាក់ទងនឹង MIDL។ គម្រោងនេះត្រូវបានផ្តល់មូលនិធិដោយ UNESCO។ សកម្មភាពសំខាន់ៗក្នុងគម្រោងផ្តោតលើការកសាងសមត្ថភាពសម្រាប់អ្នកពាក់ព័ន្ធគោលដៅ ដែលនឹងជួយពួកគេឱ្យទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍អតិបរមាពីការចូលទៅកាន់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងប្រភពព័ត៌មាន ខណៈពេលដែលកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ដែលអាចកើតមានពីព័ត៌មានទាំងនោះ ជាពិសេសនៅពេលដែលវាកើតឡើងនៅក្នុងបរិបទឌីជីថល និងទំនាក់ទំនង។ ជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងព័ត៌មានរួមបញ្ចូលសមត្ថភាពដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកពាក់ព័ន្ធដែលងាយរងគ្រោះចូលរួមជាមួយព័ត៌មាន និងទម្រង់ផ្សេងទៀតនៃខ្លឹមសារដែលស្ថាប័នផ្សេងៗអាចផ្សព្វផ្សាយបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព និងរិះគន់។ គម្រោងនេះក៏ស្វែងរកការបង្កើនការយល់ដឹងរបស់ស្ថាប័នដែលផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានឱ្យដឹងអំពីតម្រូវការផ្សេងៗរបស់អ្នកពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗគ្នា (ឧ. អ្នកដែលមានពិការភាព)។ ក្នុងន័យនេះ គម្រោងបណ្តុះបណ្តាលស្ថាប័នឱ្យកែសម្រួលព័ត៌មានឱ្យមានទម្រង់ផ្សេងៗដែលបំពេញតម្រូវការរបស់ប្រជាជនចម្រុះ។ គម្រោងនេះបំពាក់ឱ្យអ្នកពាក់ព័ន្ធដែលងាយរងគ្រោះនូវចំណេះដឹង ធនធាន និងសមត្ថភាពចាំបាច់ដើម្បីលើកកម្ពស់ជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ព័ត៌មាន និងឌីជីថលបន្ថែមទៀត។