• តំបន់គោលដៅ៖ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ត្បូងឃ្មុំ និងកំពង់ចាម)
• កាលបរិច្ឆេទអនុវត្ត៖ ៣៦ ខែ (ថ្ងៃទី០១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៨
• ដៃគូអនុវត្ត៖ អង្គការ ខេប អង្គការ BSDA និងអង្គការ WeWorld
• ក្រុមគោលដៅផ្ទាល់៖ សាលារៀនចំនួន ៣៨ (បឋមសិក្សា ៣០, អនុវិទ្យាល័យ ៨), សិស្សប្រមាណ ១០.០០០ នាក់, បុគ្គលិកអប់រំ ៦២២ នាក់ និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលក្នុងស្រុកចំនួន ១៥។
៣. បច្ចុប្បន្នភាពគម្រោង
គម្រោង EYE ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយផ្អែកលើភាពជោគជ័យ និងការវាយតម្លៃពីគម្រោងមុន។ គម្រោងនេះនឹងពង្រីកវិសាលភាពប្រព័ន្ធរំឮកទុកជាមុនបែបឌីជីថល (EWS) និងដាក់ឱ្យអនុវត្តសាកល្បងនូវ “សហគ្រិនភាពសង្គម" ដើម្បីជំរុញការគិតបែបសហគ្រិនភាព។ ដំណាក់កាលត្រៀមរៀបចំរួមមានការពិគ្រោះយោបល់ស៊ីជម្រៅជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងសហគមន៍មូលដ្ឋាន ដើម្បីធានាថាការរចនានេះឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្ន។
៤. សកម្មភាពសំខាន់ៗ
• ការចុះឈ្មោះចូលរៀន និងការរក្សា៖ ការធ្វើផែនទីសិក្សា យុទ្ធនាការចុះឈ្មោះចូលរៀន និងប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធរំឮកទុកជាមុនបែបឌីជីថល ដើម្បីតាមដានសិស្សដែលមានហានិភ័យបោះបង់ការសិក្សា។
• គុណភាពអប់រំ៖ ការបង្កើត "បណ្ណាល័យសតវត្សរ៍ទី២១" ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូអំពីបច្ចេកវិទ្យា (ICT) និងការបង្រៀនតាមបែបគម្រោង ព្រមទាំងការបង្កើតក្រុមប្រឹក្សាកុមារ។
• ការត្រៀមលក្ខណៈសម្រាប់ធ្វើការងារ៖ បង្កើតអាជីវកម្មសិស្សដឹកនាំដោយសិស្សចំនួន ៨, ផ្តល់សេវាប្រឹក្សាអាជីព និងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) សម្រាប់យុវជនក្រៅសាលាចំនួន ១០០ នាក់។
• ការពង្រឹងសង្គមស៊ីវិល៖ កសាងសមត្ថភាពអង្គការសង្គមស៊ីវិលក្នុងស្រុកចំនួន ១៥ ដើម្បីតស៊ូមតិលើតម្រូវការអប់រំ និងការងារនៅកម្រិតខេត្ត។
៥. ចក្ខុវិស័យទៅអនាគត
នៅឆ្នាំ ២០២៨ គម្រោង EYE រំពឹងថានឹងមានប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីអប់រំដែលម្ចាស់ការលើខ្លួនឯង ដែលសាលារៀន និងសហគមន៍សហការគ្នាផ្តល់អាហារូបករណ៍ និងថែទាំសម្ភារបរិក្ខារទំនើបៗ។ សិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សានឹងមានទាំងជំនាញបច្ចេកទេស និងជំនាញទន់ (ការគិតបែបស៊ីជម្រៅ ការងារក្រុម និងចំណេះដឹងឌីជីថល) ដើម្បីជោគជ័យក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
៦. ម្ចាស់ជំនួយ
ក្រសួងសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ងសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនិងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច (BMZ)
"ក្រឡេកមើលពិភពលោក កសាងអនាគតឱ្យរុងរឿង"
គម្រោង EYE ជឿជាក់ថា កុមារគ្រប់រូបនៅកម្ពុជាសមនឹងទទួលបាននូវអ្វីលើសពីកន្លែងអង្គុយក្នុងថ្នាក់រៀន គឺពួកគេសមនឹងទទួលបានស្ពានចម្លងទៅកាន់អាជីពដ៏ភ្លឺស្វាង។ តាមរយៈការផ្លាស់ប្តូរសាលារៀនឱ្យទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលច្នៃប្រឌិត និងការផ្តល់អំណាចដល់យុវជនឱ្យដឹកនាំសហគ្រាសសង្គមដោយខ្លួនឯង យើងមិនត្រឹមតែបង្រៀនមេរៀនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែយើងកំពុងបណ្តុះគ្រាប់ពូជអ្នកដឹកនាំ អ្នកគិត និងសហគ្រិនកម្ពុជាជំនាន់ក្រោយ។